AcasaBIG BANG2NE1CalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

[2015.01.08] „Rap-ul sud-american și-a găsit o casă în Asia”

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
G.Yeon

Puncte : 39
Reputatie : 0
Data de inscriere : 30/12/2014

MesajSubiect: [2015.01.08] „Rap-ul sud-american și-a găsit o casă în Asia”   Joi 8 Ian 2015 - 22:26

Rap-ul sud-american și-a găsit o casă în Asia

Cory Townes a dat peste un rap group pe Youtube care ar putea fi „coreeanul Migos”

Ziua de ieri s-a încheiat pentru mine ca orice altă zi în birourile EBONY, planificând programul nopții, și încercând să-mi dau seama cum m-aș putea întoarce în Brooklyn din Midtown, în așa fel incât să-mi fie pe cât de cald posibil la o temperatură de -8 grade. Însă pe când ora 6:00 pm se apropia, m-am regăsit accesând la întâmplare un link de pe Youtube. Era în întregime în coreeană, și avea câteva emoticoane „Fire Flame” în spatele lui. Ca o persoană căreia curiozitatea îi este adesea pusă la încercare, am dat click pe link numai pentru a-mi avea percepția (desigur, americanizată) despre cultura pop zdrobită cu forța unei bombe atomice. Era un coreean, prestând live într-un mega stadion, în cadrul a ceea ce părea a fi o ceremonie de premii. Iar el făcea rap. Și o făcea intr-un mare fel.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
În mod normal, ori de câte ori dau peste lucruri întâmplătoare grozave ca acesta, derulez la început pentru a mă asigura că nu m-am entuziasmat prea tare pe moment, însă părerea mea a rămas aceeași; copilul acela punea spectacolul în flăcări. După ce am vizionat mai mult, i s-au alăturat pe scenă încă doi rapperi, care au contribuit la dominarea spectacolului, iar apoi mi-am dat seama brusc: rap-ul acestor bărbați avea același flux și cadență ca unii dintre rapperii mei preferați din Sud, în special trio-ul Migos din Atlanta. Asemănarea era stranie, influența, forța, m-a condus pe internet în confuzie, încercând să-mi dau seama cine erau acei oameni. Asta, și am reușit să-mi împărtășesc, pe Twitter, revelațiile cu colegii mei, @Cool_1ne și @FiveFifths.
După câteva cercetări, l-am descoperit pe Bobby din YG Entertainment, care împreună cu The Quiet si Dok2, au interpretat hit-ul coreean "YGGR #GipHop" la Mnet Asian Music Awards în Hong Kong. Eram deja conștient de faptul că cultura hip-hop este uriașă în Asia, și că un număr respectabil de rapperi underground și reprezentanți ai hip-hopului „tradițional”  în America își obțin majoritatea veniturilor susținând turnee în Asia. Însă să văd cât de fidel este reprodusă până la cele mai mici detalii cultura rap din SUA a fost un adevărat șoc pentru mine.
Numai uitându-te la detalii: lanț de aur peste lanț de aur, pălării de tip snapback, treninguri din piele, chiar și mișcările de dans ale mulțimii ar fi fost suficient, în timp ce Bobby incendia scena.
 Puteai schimba locul de desfășurare din Hong Kong, și să-i plasezi la Stadioanele Gigantice unde a avut loc legendarul concert „Hot 97 Summer Jam” și nu ar fi fost cu mult diferit. Felul în care Dok2 își interpreta versurile arogante pentru a se potrivi cu ritmul specific 808-laced track îmi amintește de ceva ce Future sau Quavo ar face într-un instrumental Metro Boomin. Toate astea mă fac să mă întreb dacă există undeva un univers alternativ în cealaltă parte a lumii, care are propriile versiuni ale superstarurilor din America. Un echivalent chinez al lui Beyonce? Varianta coreeana a lui Migos?
Fie că așa ceva există sau nu, pot spune că „YGGR #HipHop” a fost cea mai tare piesă pe care am ascultat-o ieri, și chiar dacă nu ai nicio idee despre ceea ce spun, am simțit că ar fi o crimă să nu o împărtășesc.

Sursa:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
credits: ebony
Shared by iKON Romania & YG Family Romania
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
YG Family Romania :: YG Family :: YG NEWS-
Mergi direct la: